Happy Chance


Happy Chance

Sire: Dundeel

Dam: Madikeri

Colour: Bay

Gender: Filly

Age: 2 year old

Foaled: Sep 14th, 2017

Country: Australia

Silks: White, Red Diagonal Stripes & Cap

Trainer's Name: Shane Fliedner


Owners

NSBC (Mgr: David Brebner), Mario & Jen Cesnik, Greg Chapman, Lachlan Chapman, Peter Collins, Furious D (Mgr: Brian Delaney), Josh Divito, Shane Fliedner, Josie Hunter, Jayden Mannix, Lakes Racing (Mgr: Trinity Mawson), Brett Norton, Dub Racing (Mgr: Paul Podbury), Big Show (Mgr: Arthur Rickard), Tim Seeber, Ben Sporle


Pedigree

 

 HAPPY CHANCE (AUS)

 

Bay FillyFoaled in 2017

SireHigh ChaparralSadler's WellsNorthern Dancer
DUNDEEL (NZ) KasoraDarshaan
2009StareelZabeelSir Tristram
  StaringFiesta Star
DamCommandsDanehillDanzig
MADIKERI (AUS) Cotehele HouseMy Swanee
2005DalquarrenCanny LadBletchingly
  Ivy CottageStar Way

DUNDEEL (NZ) (Bay 2009-Stud 2014). 10 wins-1 at 2, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1. Sire of 142 rnrs, 77 wnrs, 10 SW, inc. Yourdeel (ARC Diamond S., Gr.1), Castelvecchio, Super Seth, Atyaab, Global Exchange - Enjoying (H.K.), The Inevitable, Entente, Irukandji, Cutadeel, Transact, SP Profit, Dealmaker, Deserved, Total Power and of Dunmam, The Closer, Belladeel, Dunlani, Duns 'n' Roses, He's the Deel, Lincoln Falls, Miss Einstein, etc.

 

1st dam

MADIKERI, by Commands. Winner at 1300m in Aust. Three-quarter-sister to BANDIPUR, half-sister to NEROLI, Chai (dam of MAGIC CHAI). Dam of four named foals, two to race, inc:-

Coorg (g. by Denman). Placed at 2, 2d ATC Schweppes 2YO H., 3d BRC BJ McLachlan S., Gr.3.

Raja Seat (g. by Lonhro). Winner at 2, ATC Anzac Day 2YO H., 2d ATC Get Racy 2YO H.

 

2nd dam

DALQUARREN, by Canny Lad. 4 wins from 1400m to 1600m, A$92,585, AJC Coolmore Stud H., MVRC Strathayr H., STC Berry Shoalhaven Heads Cricket Club H., 2d STC Pizza Hut P., Tooheys New P., 3d STC Tooheys New P.H., Cathay Pacific P., Members' H., Hastings 2YO H. Half-sister to Hut (dam of BENFICA), Croft (dam of BIG TREE). Dam of 10 foals, all raced, 9 winners, inc:-

NEROLI (Viscount). Joint third filly on 2008-09 Australasian 4YO+ Classification. 7 wins from 1300m to 1600m, A$772,050, STC Queen of the Turf S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.3, VRC Maybe Mahal S., L, AJC Angst S., L, Sir Ivor H., STC Sofitel Gold Coast H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d MRC How Now S., Gr.3, AJC UBS Investment Bank H., STC Dry-It H., 4th VRC Myer Classic, Gr.1, STC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Rose of Kingston S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2. Dam of-

Enfleurage (Exceed and Excel). 3 wins at 1100m, 1300m, A$179,515, in 2019-20, ATC Jack Ashman H., Mirvac H., 2d MRC Kevin Hayes S., Gr.3, 3d ATC Schweppes H.

Pattamada. 3 wins at 1400m, 1500m in Aust. Dam of-

BANDIPUR (Commands). 9 wins-2 at 2-to 1200m, A$650,505, to 2019-20, SAJC Lightning S., L, VRC Beersheba Sprint H., MRC Ladbrokes H., Fight Cancer Foundation P., Membership Renewal H., GCTC Aquis H., VRC Peter Dakin H., ATC Brother Dan's 80th Birthday H., 2d MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Schweppes Fling P., MRC John & Denise Cobcroft 2YO H., GCTC Pink Horse Racing H., 3d VRC Kiis 101.1 Jase & PJ H., ATC Australian Turf Club Sprint H., 4th MRC Heath S., Gr.3, Bletchingly S., Gr.3.

Epaumada. 2 wins at 2 in 2018-19, BRC Worldwide Print Hamilton 2YO H., 2d BRC TAB 2YO H.

Chai. 2 wins at 1300m, 1600m in Aust. Dam of-

MAGIC CHAI (Magic Albert). 5 wins from 2100m to 3200m, NZ$217,505, Wellington Cup, Gr.3, ARC Ray White City Realty H., Auckland Co-Op Taxis H., Waikato RC Techo H., 3d ARC Dunstan Feeds Stayers Final.

 

3rd dam

Ivy Cottage, by Star Way. 5 wins from 1200m to 1600m, AJC Mount Pleasant H., STC Promedica H., Olympic Video Gaming H., 2d STC Tooheys Classic Series H., 3d Qld Tatt's RC Winter S., L. Half-sister to RIVERINA CHARM (dam of PAOLINO, SARWATCH). Dam of 9 named foals, 8 to race, 6 winners, inc:-

Hut (Danehill). 3 wins from 1250m to 1600m, A$133,810, STC Rider Hunt H., AJC Colonial Funerals H., STC Lahood Brothers H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, 3d AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. Dam of-

BENFICA (Lonhro). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H. Sire.

Shelters. 3 wins at 1100m, 1200m, ATC Gallipoli H., MRC Cove Hotel H. Dam of-

MULTAJA (Medaglia d'Oro). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$497,200, to 2018-19, ATC PJ Bell S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Saj Fruits H., 2d Hawkesbury Crown, Gr.3, BRC Nudgee S., L, Queensland Day P., L.

VERANILLO (Medaglia d'Oro). 2 wins at 2, A$317,075, ATC Lonhro P., L, Funland Australia 2YO H., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, 3d ATC Todman S., Gr.2.

Croft. 2 wins at 1200m, 1300m, AJC Canley Vale H. Dam of-

BIG TREE (Snitzel). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$218,300, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, BRC Rhino Toolboxes H., 2d BRC Best Security H., Iona Old Boys H., Nugrow Organics H., Hamilton Hotel H., 3d SCTC Mick Dittman P., L.

Grand Business (All Bar One). 2 wins at 2, A$104,300, ATC Hakka Foods 2YO H., Travelmanagers 2YO P., 2d ATC Turf Club H., 3d BRC Phelan Ready S., L.

 

Race Record:

Unraced.